Wernisaż wystawy „Moja wielka wołyńska rodzina”

W piątkowy wieczór 3 marca 2023  r. o godz. 18.00 w Regionalnej Izbie Pamięci odbył się wernisaż wystawy Dariusza Kanaka „Moja wielka wołyńska rodzina”.  Przez siedem lat autorowi wystawy udało się zgromadzić wiele pamiątek  zdjęć, dokumentów, przedmiotów, które do 31 marca będzie można zobaczyć w Izbie Pamięci. Inspiracją do powstania wystawy była historia rodziny autora – na zdjęciach możemy zobaczyć m.in.  jego dziadków, mamę, ale również ich sąsiadów, a także inne osoby, których historie poznał Pan Dariusz, podczas przygotowywania wystawy. Wiele z nazwisk brzmi znajomo w naszej gminie – to Kuriata, Czerwiński, Zabłocki, Żygadło, Muchorowski, Paszkowski, Sawicki, Kotwicki, czy Rakowski.

Autor wystawy, obecnie mieszkaniec Górnego Śląska, urodził się we Wrocławiu, życiowo związany był jednak z gminą Sobótka i Kąty Wrocławskie.

Podczas wernisażu mieliśmy okazję poznać również autora książki o tematyce wołyńskiej „Cena wyboru. Blizny Wołynia” – Pana Piotra Lasotę, który opowiedział nam, co skłoniło go do pisarskiego debiutu. To opowieść o przedwojennych relacjach polsko-ukraińskich na Wołyniu oraz powojennych na Ziemiach Odzyskanych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu – zaproszonym gościom, mieszkańcom gminy, władzom gminy, przedstawicielom stowarzyszeń, którzy tak licznie przybyliście do nas w ten piątkowy wieczór, przede wszystkim jednak podziękowania i gratulacje kierujemy do Pana  Dariusza Kanaka za ogrom pracy i zaangażowanie, jakie włożył  w budowanie tej wystawy.

Wystawę będzie można zobaczyć do 31 marca w godzinach otwarcia Regionalnej Izby Pamięci tj.:

Wtorek – 8.00-16.00

Środa – 8.00-16.00

Czwartek – 12.00-18.00

Piątek – 8.00-16.00

Sobota – 10.00-16.00

Zapraszamy serdecznie do odwiedzin, a uczniów również do pobierania kart pracy dotyczących wystawy.

MK,RIP

Foto MN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj działanie *