2011

Zrealizowane projekty w 2011 roku 

1. 12 marca członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia byli w Galowicach gm. Żórawina, gdzie Fundacja Gallen prowadzi muzeum pojazdów zaprzęgowych, jeździectwa i wyposażenia wsi śląskiej. O zbiorach i historii eksponatów ciekawie opowiadał dr Tadeusz Kołacz, przewodniczący Fundacji prowadzącej to muzeum.

   

 

2. Wizyta w lutym br. w naszej Izbie pary niemieckich turystów zaowocowała przyjazdem 23 kwietnia do Kątów grupy ok. 70 osób. Był to zjazd rodzinny z całego świata potomków i krewnych dawnego właściciela Sadowic, Gustawa von Johnstona. Jednym z punktów ich pobytu w Polsce było zwiedzenie pałacu w Sadowicach, grobu protoplasty rodu (jest usytuowany w lesie k. Sadowic) i poznanie zbiorów zebranych w naszej Izbie Pamięci.

W związku z tym, że grób ten jest także elementem historii ziemi kąckiej, kilku członków naszego Stowarzyszenia przy dużej i bezinteresownej pomocy p. S. Gruntkowskiego i p. Cz. Pudlika uporządkowało to mocno zaniedbane miejsce.

Zebrani przy grobie goście wysłuchali krótkiej historii swojego rodu (przedstawił ją wnuk Gustawa – Sebastian von Johnston) i odmówili modlitwę za duszę zmarłego.

Gości przywitały władze naszego miasta, a następnie zapoznali się oni z naszymi zbiorami. Dzięki temu spotkaniu nie tylko poznaliśmy kilka nowych faktów dotyczących lokalnej historii, ale też nawiązane zostały nowe kontakty, dzięki którym mamy nadzieję powiększyć zbiory.

3. Kolejna wycieczka odbyła 25 czerwca 2011 r. Tym razem wybraliśmy się do Broumowa w Czechach i była to następna lekcja historii Śląska. Zwiedziliśmy Muzeum Regionalne i pobenedyktyński klasztor, a także miasto, które jest bardzo zbliżone w założeniu architektonicznym do Kątów i o podobnej historii.

Zespół klasztorny robi wrażenie, zwłaszcza biblioteka i refektarz z kopią Całunu Turyńskiego.

Bogactwa barokowego wystroju kościoła św. Wojciecha można tylko pozazdrościć…

 

 

4. 29.10. br. wybraliśmy się ponownie do Sośnicy. Była to kontynucja zeszłorocznej wycieczki do tego sanktuarium. O historii sośnickiego kościoła, kaplicy św. Jadwigi i Świętych Schodach opowiadał ks. prof. Mieczysław Kogut.

   

Historia kaplicy św. Jadwigi, Scala Santa i ich fundatorki są równie ciekawa jak historia kościoła.

 

Dużą ciekawostką była informacja o ukrytych wątkach w scenach religijnych malowanych przez wrocławskich artystów, Henryka i Karola Kynastów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj działanie *