Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

 W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Kątach Wrocławskich odbywały się różnorodne wydarzenia. W pierwszy weekend gościliśmy w Regionalnej Izbie Pamięci adeptów fotografii. W części teoretycznej szkolenia prowadzący Mariusz Huk omówił podstawowe zagadnienia, które są kluczowe przy wykonywaniu zdjęć w przestrzeni muzealnej. Natomiast część praktyczna polegała na wykonaniu kilku fotografii konkretnego przedmiotu i omówieniu ich z prowadzącym. Powstały bardzo dobre zdjęcia.

Kolejnym wydarzeniem było spotkanie poświęcone „Kronice Kątów” – nowemu wydawnictwu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej. Kronika, prawdopodobnie z pocz. XX wieku, została przetłumaczona przez Waldemara Jankowskiego. Jest to dzieło pięknie ilustrowane i choć nie może być traktowane jako źródło wiedzy historycznej, to opowieści w niej zawarte, ale i te związane z powojennymi losami „Kroniki” warte są przytoczenia. Podczas spotkania opowiedziana została historia „Kroniki”, a także odczytano fragmenty tłumaczenia dot. pożaru, który wydarzył się  24 sierpnia 1624 r. u destylatora Baltazara Nitschola, a skutkował ogromnym pożarem w mieście.

17 września w Izbie odbyły się warsztaty historii mówionej, które poprowadzili specjaliści z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz Marcin Musiał.

rpt

W tym samym dniu, podczas Festiwalu „Sławiańskie Kąty”, z ogromną przyjemnością spotkaliśmy się z Państwem na naszym stoisku kulinarnym, by móc przybliżyć Państwu słowiańskie smaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj działanie *