Dorothea Walda

W historii Ziemi Kąckiej zapisało się wiele znanych postaci, losów niektórych z nich nie udało nam się niestety jeszcze  poznać, ale są na szczęście i takie, których historie znamy. Jedną z takich osób jest Dorothea Walda, która urodziła się w 1 listopada 1931 w Kanth, czyli w dzisiejszych Kątach Wrocławskich. O pierwszych latach jej życia źródła milczą. Wiemy, że wyjechała z Kanth, po wojnie, w roku 1946. Wraz z rodziną osiedliła się w Wülfrath, a tam jej rodzice otworzyli sklep spożywczy.

Aktorką Dorothea nie została od razu, w pierwszej telewizyjnej produkcji zagrała bowiem dopiero w wieku lat trzydziestu sześciu. W kolejnej dopiero w roku 1981. Jej kariera nabrała rozpędu w latach 90. Na swoim koncie ma wiele ról w serialach telewizyjnych, ale wystąpiła również w filmach takich jak: „Klub Las Piranjas”, „Otto’s Eleven”, a także wraz z Krystyną Jandą w „Wróżbach kumaka”. Była także świetną aktorką teatralną, wystąpiła m.in. w niemieckiej wersji „My Fair Lady” jako Pani Higgins.

Przez całe życie, sama będąc osobą przesiedloną, działała na rzecz przesiedleńców. Na Śląsk wracała 34 razy, także do Kątów. Była obecna również wiele lat temu, podczas odsłonięcia na cmentarzu komunalnym tablicy upamiętniającej dawnych mieszkańców Kątów.

Dorothea zmarła 18 lutego 2016 r. w Wülfrath.

Fotografia pochodzi ze strony: https://www1.wdr.de/…/erlebtegeschi…/doro-walda-100.html