II Spotkanie Historyków Regionalnych – relacja

7 października 2022 r. po raz drugi odbyło się spotkanie historyków regionalnych. Naszych gości zaprosiliśmy ponownie do Regionalnej Izby Pamięci w Kątach Wrocławskich, miejsca w którym gromadzimy pamiątki po minionych czasach i odkrywamy kolejne karty lokalnej historii.

Wśród naszych gości znaleźli się (w kolejności wygłaszanych prelekcji): Sebastian Kotlarz, przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Smolca i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej, który wygłosił prelekcję zatytułowaną „Żydzi Ziemi Kąckiej”.

Wanda Ostrowska, prezes Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa , która zaprezentowała nam najpiękniejsze zabytki Dzierżoniowa,

Marcin Musiał, przedstawiciel Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” z opowieścią o projekcie wsparcia izb regionalnych „Ocalone dziedzictwa”.

Kolejna prezentacja została przedstawiona przez członków Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej Edwarda Sterchaluka, Tadeusza Bareckiego i Jana Głowackiego którzy opowiedzieli o bieżących działaniach ich stowarzyszenia – wystawie powojennych wydawnictw, pamiątek i gadżetów związanych z Brzegiem Dolnym oraz spotkaniu autorskim z Norbertem Konarzewskim, autorem książki „Powrót niepożądany”.

Następnym prelegentem był przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej – Zbigniew Kuriata, który podzielił się z nami swoim projektem dot. powrotu na elewację dawnego kościoła ewangelickiego aniołów podtrzymujących tablice z cytatami biblijnymi.

O projektach i wydawnictwach popularyzujących Dolny Śląsk, w szczególności Wrocław i jego okolice opowiedziała prezeska Stowarzyszenia TUiTAM Marta Miniewicz.

Ostatnią prelegentką była Halina Śledzik-Kamińska, archeolog związana z Muzeum Ślężańskim w Sobótce, która podzieliła się z nami opowieścią o działalności muzeum w kontekście przypadającej w tym roku sześćdziesiątej rocznicy jego istnienia.

Gościliśmy w tym dniu również Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Juliana Żygadłę, Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Krzysztofa Wróblewskiego, a także Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich Pawła Wybierałę, jak również członków Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i okolic i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za przybycie w nasze skromne progi. Z każdej Państwa wizyty cieszymy się ogromnie. Jest to okazja do wymiany doświadczeń, poglądów, wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu za wsparcie finansowe naszego spotkania. Projekt został sfinansowany z projektu „Razem poznajemy historię, tradycję i kulturę” w ramach wsparcia realizacji zadań publicznych Powiatu Wrocławskiego w 2022 roku w zakresie KULTURY I SZTUKI.

Do zobaczenia za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj działanie *