Święte Schody w Sośnicy

Kiedyś tak licznie odwiedzane przez nas w Wielki Piątek, teraz częściej można tu zobaczyć mieszkańców spoza naszej gminy. Mowa o Świętych Schodach w Sośnicy. Zbliżające się święta wielkanocne mogą być okazją do przybliżenia historii tego miejsca.

Kaplica Świętych Schodów została zbudowana w 1776 r. przez ówczesną właścicielkę Sośnicy- hrabinę Józefinę von Wurz und Burg. Od tego momentu ruch pątników, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, był bardzo wzmożony.

Kaplica wybudowana została w stylu późnego baroku, a same schody (28 stopni) powstały z  jasnego i ciemno-szarego marmuru przeworneńskiego o niejednolitej strukturze i odcieniu, na każdym stopniu wyryto mały krzyż równoramienny, po prawej i lewej stronie umieszczono relikwie świętych- kawałek gwoździa z krzyża Chrystusa, fragment  ramienia św. Anny i całunu.

Fundatorka od początku przewidywała, że będzie to miejsce święte, gdzie będą przybywać pielgrzymi z różnych stron świata.

Istotny wpływ na wytworzenie atmosfery męki Chrystusa mają ścienne malowidła wykonane techniką al secco (technika malarska polegająca na pokrywaniu suchego tynku  farbami zmieszanymi z wodą). Przedstawiają Pasję Chrystusa. Kontynuacją tych scen są freski figuralne, na ścianach znajdują się wielkie kompozycje Odarcia Chrystusa z szat oraz Przybicia do krzyża i Ukrzyżowania.

 

Dominującym elementem kaplicy Świętych Schodów jest drewniany ołtarz z polichromowaną  figurą Chrystusa jako Męża Boleści.

Najwięcej pielgrzymów przybywało na Święte Schody w Wielki Piątek oraz w uroczystość odpustową Podwyższenia Krzyża 14 września. Być może i w tym roku , w zbliżający się Wielki Piątek, kaplica zostanie licznie odwiedzona przez wiernych. Serdecznie zachęcamy do zwiedzenia Świętych Schodów jako jednego z wielu ciekawych zabytków Dolnego Śląska.

Opracowane na podstawie: Święte Schody w Sośnicy, ks. Mieczysław Kogut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj działanie *