Spotkanie autorskie z Janem Kuriatą

W dniu 18 lutego 2022 r. w Regionalnej Izbie Pamięci odbyło się spotkanie autorskie z Janem Kuriatą, autorem książki „Wołyniacy. Jedno życie” zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Kątach Wrocławskich, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Kąckiej.

Jan Kuriata to urodzony w 1958 roku we Wrocławiu, doktor nauk humanistycznych, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Autor trzech tomików wierszy i opowiadań. W 1995 roku wydana została we Francji jego powieść dla młodzieży „Berlin Express” (wyd. Bayard Presse), a w 2019 roku w koszalińskim Teatrze Propozycji „Dialog” można było obejrzeć inscenizację jego opowiadania „Kłamstwo” (w reż. M. Kroma). Losy jego i jego rodziny związane są z gminą Kąty Wrocławskie, a przede wszystkim ze wsią Sokolniki, zwaną wcześniej Żygadłowicami, do której rodzina trafia w roku 1945 w wyniku wysiedlenia z wołyńskiej wsi Rudnia Łęczyńska. 

Spotkanie, poprowadzone przez Andrzeja Cicheckiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, wielu mieszkańców naszej gminy wciąż pamięta Pana Jana, bądź są z nim spokrewnieni. Autor wprowadził uczestników w nostalgiczno-wspomnieniowy nastrój, były więc rodzinne historie, wspólne śpiewanie, a przede wszystkim opowieść o ludziach wrzuconych w wir historii.

Bardzo nam było miło gościć Pana Jana w Regionalnej Izbie Pamięci, miejscu w którym gromadzimy pamiątki historyczne, również i takie jak m.in. pochodzący z 1947 r. akt nadania ziemi i domu w Żygadłowicach, dzisiejszych Sokolnikach.

Spotkanie to było rejestrowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich i będzie dostępne na kanale Youtube GOKiS.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za tak liczne przybycie na piątkowe spotkanie. Cieszy zainteresowanie lokalną historią.

Książka Jana Kuriaty, wydana przez wydawnictwo Prószyński, dostępna jest w  sprzedaży stacjonarnej i internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj działanie *