2013

Zrealizowane projekty w 2013 roku

W związku z przypadającą w tym roku 200- setną rocznicą tzw. „Wojny wyzwoleńczej”, Towarzystwo Ślężańskie z Sobótki zorganizowało spotkanie historycznych oddziałów rekonstrukcyjnych. Jednym z punktów tego spotkania był apel i złożenie wieńca przed mauzoleum marszałka Blüchera koło Krobielowic, bohatera tamtych wydarzeń, przez grupę rekonstrukcyjną „Feldartilerie Kröllwitzer Land” z Niemiec. Ze względu na nasze zaangażowanie w program renowacji tego obiektu otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w tej uroczystości. Po jej zakończeniu zaprosiliśmy gości do Regionalnej Izby Pamięci, aby także zapoznali się z historycznymi związkami naszego miasta z tą rocznicą oraz jego przeszłością .

Apel w Sobótce Apel przed mauzoleum
Złożenie wieńca Honorowa salwa
Mauzoleum Regionalna Izba Pamięci

11 maja odbyła się kolejna wycieczka integracyjna. Tym razem wybraliśmy się do Pszczyny. Zwiedziliśmy Muzeum Zamkowe i miejską starówkę. Ciekawa historia pałacu, wyposażenie oraz bogate zbiory muzealne wywarły na nas duże wrażenie.


Coraz więcej szkół organizuje wycieczki młodzieży do Regionalnej Izby Pamięci.
Te spotkania z lokalną historią popularyzują wiedzę o naszym mieście. Po raz pierwszy
odbyły się też I Igrzyska Historyczne – ” Nasze piękne Kąty”


23.czerwca zostaliśmy zaproszeni do Siechnic, gdzie odbył się „Festiwal 4 Żywiołów” organizowany przez Stowarzyszenie LIDER A4, – Lokalną Grupą Działania gmin: Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina.

Znaleźliśmy się wśród pięciu wyróżnionych wystawców z gminy Kąty Wrocławskie.


Regionalną Izbę Pamięci coraz częściej odwiedzają też wycieczki szkolne z naszej gminy. 27.06. swoją pierwszą lekcję lokalnej historii miały pierwszaki ze szkoły podstawowej w Sadkowie.

Jak co roku, członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w sprzątaniu i porządkowaniu terenu wokół mauzoleum marszałka Blüchera. Mocno przerośniętą trawę ciągnikiem przekosił także dwa dni wcześniej, właściciel krobielowickiego pałacu. (05.07.)


Podczas tegorocznych dożynek goście z partnerskiego miasta Biblis mieli okazję zapoznać
się z historią naszego miasta i jego mieszkańców. To spotkanie w RIP było znakomitą okazją
do wymiany poglądów dotyczących powojennych losów mieszkańców miasta.


Pałac w Pieszycach był miejscem kolejnej naszej wycieczki. Dzięki uprzejmości właściciela który nas oprowadził, mogliśmy obejrzeć wnętrze pałacu odremontowane dużym nakładem sił i środków. Jest to najpoważniejsza tego typu prywatna inwestycja w Europie, zarówno pod względem rozmachu, jak i staranności, oraz jakości wykończenia fasady i wnętrz. Odrestaurowane w ciągu ostatnich kilku lat wnętrza zrobiły na nas duże wrażenie, zwłaszcza kopie obrazów słynnych mistrzów renesansu i baroku, oraz piękno i mistrzostwo sztuki sztukatorskiej.


Na przełomie sierpnia i września członkowie Stowarzyszenia zrealizowali uchwałę przyjętą na tegorocznym Walnym Zgromadzeniu w sprawie remontu trzech zbiorowych mogił na cmentarzu Armii Radzieckiej w Kątach Wrocławskich. Wymagały one renowacji ze względu na zły stan techniczny i nieczytelne już inskrypcje. Są to dwie kwatery, w których pochowano ofiary tzw. „Marszu śmierci ” z przełomu lat 1944/45 i jedna rosyjskich żołnierzy.

Stan mogił przed remontem, członkowie SMZK i wolonturiusze przy pracy…

…i efekt końcowy naszych działań.

Realizacja tego przedsięwzięcia, przy wparciu finansowym Gminy Kąty Wrocławskie była możliwa także dzięki pomocy P. Czesława Pudlika, Stanisława Gruntkowskiego i ZGM Kąty Wrocławskie.


Zainteresowanie turystów mauzoleum Blüchera, a zwłaszcza częsty widok parkujących tam samochodów, był przyczyną inicjatywy członków Stowarzyszenia stworzenia dla nich miejsca krótkiego odpoczynku. Za pieniądze zebrane z dobrowolnych datków od obywateli Niemiec, wykonane zostały dwie granitowe ławki i stolik w pobliżu obiektu.


Przedświąteczne spotkanie opłatkowe członków Stowarzyszenia i zaproszonych gości przy wigilijnym stole, oraz wspólne kolędowanie było także okazją do podsumowania naszej rocznej działalności.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj działanie *