Dawne modlitewniki

W zbiorach Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej znajdują się modlitewniki i brewiarze oraz zbiory kazań pochodzące z XVIII i XIX w. Te cenne rodzinne pamiątki zostały przywiezione na nasze ziemie z województwa tarnopolskiego, służyły codziennym modlitwom, zarówno tam, jak i tu – w gminie Kąty Wrocławskie. W naszych zbiorach mamy między innymi Kazania z roku 1776, wydane w drukarni Jasnogórskiej Częstochowskiej R.P, Uwagi chrześcijańskie na wszystkie dni całego roku, wydane w Kaliszu, w drukarni J.K.M. Collegium Societatis Jesu, rok 1767, czy Brewijarzyk Trzeciego Zakonu Świętego Ojca Franciszka, wydany w Drukarni Związkowej w Krakowie, 1887.

Choć brewiarze, będące księgami liturgicznymi do odprawiania liturgii godzin, są najczęściej skierowane do osób duchownych tj. księży, diakonów, biskupów, zakonnic i zakonników, cieszyły się dawniej ogromną popularnością również wśród wiernych świeckich. Brewiarz podzielony jest na okresy liturgiczne, zawiera teksty modlitw, psalmów, czy hymnów.

Brewiarz Trzeciego Zakonu Świętego Ojca Franciszka skierowany był do członków zakonu świeckiego, który nie będąc osobami duchownymi, prowadzili życie apostolskie i dążyli do doskonałości chrześcijańskiej.

Poniżej kilka zdjęć naszych zbiorów.

2 komentarze


  1. Fajnie, że zachował się w tak dobrym stanie. 🌹🌹🌹

    Odpowiedz

    1. Będziemy się starali poddać go zabiegom konserwatorskim, żeby był w jeszcze lepszym 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj działanie *